Onsdagsklubben - ”Skov-Kirsten” v/ Kirsten Munkholt, Tårs

Onsdagsklubben - ”Skov-Kirsten” v/ Kirsten Munkholt, Tårs

Onsdagsklubben - ”Skov-Kirsten” v/ Kirsten Munkholt, Tårs

Onsdag 15. oktober 2025, kl. 14:30
Frederikshavn sognehus, Kirkepladsen 4, 9900 Frederikshavn

Onsdagsklubben præsenterer foredraget "Skov – Kirsten" v/ Kirsten Munkholt, Tårs.

Kirsten Marie Larsdatter (1827-1900) fra Vendsyssel, også kendt som Skov-Kirsten, var Danmarks først kendte kvindelige lægprædikant.

Oplev en unik fortælling om den første kvinde, der imod alle ods tog ordet og prædikede i forsamlinger, der voksede og voksede. 

Skov-Kirsten blev født i fattige kår i Vendsyssel, men hun lod sig ikke begrænse af sin barske opvækst. Hun havde et kald og hendes ord havde en magisk tiltrækningskraft lige fra den aften, hun fandt sig selv prædike overfor en uventet stor forsamling.

Fra de små bondehjem i nord/vestjylland til de bonede gulve i København, blev hun med tiden hørt og respekteret. Den passionerede Grundtvigianer mødte Grundtvig og blev nær ven af Grundtvigs 3. kone Asta.

Der er kaffebord til 20 kr. - Alle er velkomne!

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed